Tillsätt bara god mat och härligt sällskap
Tillsätt bara god mat och härligt sällskap
Till påskmaten tipsar vi om fyra olika viner med passande recept.
Palmer & Co Brut Reserve, Nr 7372 / Pris 399 kr
Bästa sättet att välkomna dina gäster. En elegant Champagne med krämig struktur och fräscha bubblor. Servera gärna med salta snacks.
Kloster Eberbach Kabinett 2022, Nr 5810 / Pris 139 kr
Perfekta vinet till vårt påskbord. En halvtorr Riesling passar så fint till sillen, laxen och charken när du föredrar vin istället för öl. Servera väl kyld.
Zenato Valpolicella Classico 2020, Nr 12385 / Pris 159 kr
Ett rött vin är ändå godast till det varma. Sammetslen och livful kryddighet blir så gott till köttbullarna, korven eller lammet.
Churchill’s Late B. Vintage 2019, Nr 8016 / Pris 139 kr
Till chokladefterrätten eller ostarna är ett Portvin som pricken över i:et. Det perfekta avslutet.
Gastronomiklubben är för dig som värdesätter upplevelsen av god dryck och mat! Här får du tips på hur du lyckas bäst när du ska kombinera vinet med maten, du får inbjudningar till provningar, recept till middagarna och tillgång till exklusiva lanseringar enbart för medlemmar. Du kommer få en härlig dos inspiration och hjälp med hur du bäst lagrar ditt vin. Och mycket mer förstås!