Krämig polenta serveras med grillad torsk samt gemsallad och citronsmör
En mild och krämig rätt där grillad torsk möter len polenta, fräsch gemsallad och ett aromatiskt citronsmör. En balanserad kombination av friskt, milt och fylligt.
En mild och krämig rätt där grillad torsk möter len polenta, fräsch gemsallad och ett aromatiskt citronsmör. En balanserad kombination av friskt, milt och fylligt.
Vinet är väldigt smakrikt och medelfylligt vin som visar tydligt var det kommer ifrån – jordar rika på skiffer och granit. Friska toner av citrus, persika, ljung och hö blandas med en lätt rökig mineralton. Perfekt till smakrika rätter.
Till Systembolaget4 bitar
ca 200 g st torsk (ryggbitar med skinn)
1 liter
vatten
2 msk
salt
Olivolja
Flingsalt o peppar
2- 4
gemsallad
Olja
Salt och peppar
2
citroner
50 g
smör
1 tsk
miso
2 dl
polenta (grovt majsmjöl)
1 liter
grönsaksbuljong
25 g
smör
2 dl
riven parmesan
Salt och nymald svartpeppar
Recept för 4 personer
Gör så här:
Rör ut saltet i vattnet och rimma torsken (ställ i kyl) – gärna 2 timmar eller mer. Ta upp och torka av fisken.
Koka upp grönsaksbuljongen och vispa ner polentan, låt sjuda till en lös krämig gröt. Låt stå under lock.
Pensla torsken med lite olja och grilla på medelhög värme med skinnsidan neråt så den inte fastnar. Stäng locket på grillen och låt innertempen komma upp i 45 grader – ta av och lägg under folie. Grilla den kluvna gemsalladen ett par minuter på varje sida och citronen grillas rejält på snittsidan.
Bryn smöret, dra av från värmen och vispa ner miso och juice från 1 av citronhalvorna – de andra serveras till. Salta upp smöret lite.
Värm på polentan och tillsätt vatten till önskad konsistens. Rör ner smör, parmesan och smaka av med salt och peppar innan allt serveras tillsammans.