Caesarsallad med kyckling
Caesarsallad är en klassiker som är gott året om. Visste du att caesarsalladen skapades av Caesar Cardini, en kock i USA på 1920 talet. Det sägs att han gjorde den som en specialrätt på USAs nationaldag den 4 juli 1924.
Caesarsallad är en klassiker som är gott året om. Visste du att caesarsalladen skapades av Caesar Cardini, en kock i USA på 1920 talet. Det sägs att han gjorde den som en specialrätt på USAs nationaldag den 4 juli 1924.
Det här är en kombination som bygger på fräschör och balans. Vinet går väl ihop med maträttens subtila men distinkta smaker, och hjälper till att lyfta varje komponent utan att ta över. Kombinationen blir särskilt elegant eftersom både rätten och vinet har ett inslag av umami, sälta och syra, vilket gör att de speglar och förstärker varandra på ett harmoniskt sätt.
Till Systembolaget400 g
kycklingfilé
1 tsk
rökt paprikapulver
2
vitlöksklyftor
salt och peppar
olivolja
1 stor
romansallad (eller 2 små)
1 pkt
bacon
0,5
surdegsbaguette
2 dl
hyvlad parmesan
1
ägg
7
sardeller
1
vitlöksklyfta
1 msk
dijonsenap
0,5 tsk
misopasta
0,5 citron
– zest och juice
ca 2,5 dl
neutral olja
1,5 dl
finriven parmesan
(Recept för 4 personer)
Sätt ugnen på 175 grader. Krydda kycklingen med paprika, vitlök samt salt och peppar. Stek runt om och kör sedan färdigt i ugnen till en innertemperatur på 72 grader. Låt kycklingen vila under folie innan den skivas upp.
Lägg ut bacon på en plåt och stek i ugnen tills de är krispiga (låt ugnen vara kvar på 175 grader). Ta ut och plocka av baconen som får rinna av på hushållspapper. Riv lagom stora bitar av surdegsbaguetten och vänd runt i baconfettet på plåten – sätt in plåten i ugnen igen och låt brödbitarna bli gyllne och krispiga.
Lägg ägg, sardeller, dijon, miso och citron i en hög, smal skål och mixa ihop med stavmixer. Tillsätt oljan lite i taget tills konsistensen är krämig – smaka av. Skär salladsbladen i ganska stora bitar och vänd runt så de täcks helt av dressing. Toppa med kyckling, bacon, det krispiga surdegsbrödet och parmesan – avsluta med att ringla över lite olivolja och dra några varv med svartpepparkvarnen.