gruppbild-producenter-provinum-vinhandel

Vi arbetar med gastronomi baserad på en mycket lång och gedigen dryckeserfarenhet.

Om oss

Provinum är en dryckesimportör som arbetar med gastronomi. Vi söker helheten, kombinationerna som gör att mat och dryck tillsammans smakar lite bättre. Alla vi som arbetar här har en lång och gedigen erfarenhet av att arbeta med vin på alla möjliga vis.

Utöver många år inom import har de flesta av oss en sommelierutbildning och har jobbat på restaurang. Vi har jobbat med inköp av vin till såväl restaurang som olika resebolag. Vi har skrivit om vin, tävlat i vin och någon av oss har även vunnit sommelier-SM. Vi har utbildat andra inom vin, samlat och lagrat vin åt såväl andra som oss själva, och tillsammans har vi hållit oändligt många vinprovningar.

Vi har helt enkelt ett starkt gemensamt intresse för vin, mat, människor och relationer och vår passion är att dela med oss av våra erfarenheter och kunskap om det så är på restaurangen, hemma eller på resan.

Partner

Werners Gourmetservice

Werners Gourmetservice är Skandinaviens främsta importör av gastronomiprodukter från hela världen. Werners och Provinum delar kontor och arbetar helt integrerat. På det sättet kan vi på högsta kompetensnivå bidra till kombinationer både utifrån ett matperspektiv och dryckesperspektiv. Alltid för att uppnå en godare helhet.

Provinum är stolt sponsor till Svenska kocklandslaget

Samarbete

Aveqia, Kocklandslaget & Bocuse d´Or Sweden

Provinum har valt tre nära externa samarbeten, Aveqia, Kocklandslaget och Bocuse d´Or Sweden. Samtliga står för en gastronomi i toppklass. Vi vill dela med oss av kunskap och tips för ett lyfta nivån på borden. Aveqia är en av Sveriges främsta mötesplatser där gastronomin binder samman deltagarna och utvecklar både relationer och affärer. Kocklandslaget visar var Sverige ligger till internationellt. De tog guld i Culinary World Cup i Luxemburg 2018. Provinum arbetar med att matcha viner till deras smakmässigt intensiva rätter. Provinum har i egenskap av exklusiv vinpartner också inlett ett samarbete och gått in som sponsor till Bocuse d´Or  Team Sweden. Satsningen som Bocuse d´Or  Team Sweden gör är ett kontinuerligt projekt där sponsorer är helt avgörande för att skapa de bästa förutsättningarna för att lyckas.

 

bocusedorsweden-logo

Provinum är stolt sponsor till Bocuse d´Or Sweden

Hållbarhet

Fokus på framtiden

Vin är en förädling av naturen som genom generationer av förfining skapat dagens vinkultur. För oss är det otroligt viktigt att vara i framkant när det kommer till en hållbart odling. Vi har en kontinuerlig dialog med våra producenter om hållbarhet och utbyter erfarenheter och framgångssagor med varandra. Vi på Provinum har alltid arbetat utifrån målsättningen att minimera vår miljöpåverkan i alla led.

Vi är Provinum

Elisabeth Engelsen Ellqvist

Managing Director | StockholmTel: + 46 703 48 66 11
Matthias-pettersson-provinum

Matthias Pettersson

Sales Development Manager | StockholmE-post: matthias@provinum.seTel: + 46 736 46 86 86
Marie-åslund-provinum

Marie Åslund

Marketing Manager | StockholmE-post: marie@provinum.seTel: +46 701 48 34 44

Fredrik Svennbeck

Logistics Manager | StockholmE-post: fredrik@provinum.seTel: + 46 702 57 38 51

Clara Grabe

Senior Brand Manager & PR | StockholmE-post: clara@provinum.seTel: +46 762 21 12 78

Johan Nilsson

Brand Manager | Stockholm/VäxjöE-post: johan@provinum.seTel: +46 706 43 38 97
Jessica-gilck-provinum

Jessica Gilck

Digital Communications Manager | Stockholm E-post: jessica@provinum.seTel: +46 760 01 65 11

Ellinor Holm

Logistics (Parental leave) | StockholmE-post: Ellinor@provinum.seTel: +4673 73 37 208

David Wenell

Sales Manager | StockholmE-post: david@provinum.seTel: + 46 768 82 78 46

Fredrik Aron

Key Account | Syd/öst/västE-post: fredrik.aron@provinum.seTel: + 46 708 76 87 02

Adam Lindberg

Sales | StockholmE-post: adam@provinum.seTel: +46765777191

Gustav Kock

Sales- and Marketing Coordinator | Stockholm E-post: gustav@provinum.seTel: +46 722 06 83 13